Podstawy anatomii dla każdego

Zosia Luty

4/21/20223 min read

Ile wiemy o kobiecych narządach płciowych?

jak jest zbudowane dno miednicy
jak jest zbudowane dno miednicy

Chciałam pokazać Wam wyniki badań nad podstawową wiedzą o anatomii żeńskich narządów płciowych. Badania z tamtego roku przeprowadzone w Anglii:

Jedynie 46 % uczestników badania prawidłowo zidentyfikowało, że kobieta ma 3 otwory w obszarze zewnętrznych narządów płciowych (cewka moczowa, pochwa, odbyt). Największe problemy dla uczestników sprawiała lokalizacja cewki moczowej. Najczęściej przypisywano ją do lokalizacji pochwy lub też mylono z łechtaczką. Tylko 9 % ankietowanych poprawnie nazwało wszystkie części zewnętrznych narządów płciowych kobiety.

Z kolei badanie zlecone przez firmę Bayer HealthCare zwane Raportem Prawdy, obejmowało prawie 5912 kobiet w wieku 20-29 lat w Kanadzie i 11 krajach europejskich. Miało na celu zbadać poziom wiedzy na temat seksu i antykoncepcji. Wg tych badań 73 % kobiet nie zna anatomii własnej pochwy. Zwróćmy uwagę na to, że teoretycznie dostęp do wiedzy dla osób w tym przedziale wiekowym jest znacznie większy niż nawet 20 lat wcześniej.

DLACZEGO TO TAKIE WAŻNE?

Uważam, że podstawy anatomii to wiedza kluczowa. Potrzebna do tego, żeby mieć jakąkolwiek świadomość swojego ciała, aby umieć się z ciałem porozumieć, odbierać sygnały z niego płynące, a w kontekście anatomii miednicy, chociażby umieć określić co sprawia nam przyjemność, a co nie. Nie wyobrażam sobie inaczej.

Uważam, że edukowanie leży w gestii rodziców oraz nauczycieli od wczesnych lat życia małego człowieka. Jednak z powyższych badań wynika również, że najczęstszym źródłem uzyskiwania tego rodzaju informacji są (niestety) social media i internet. Zatem spróbujmy tutaj i zacznijmy od podstawy, o której była mowa w powyższych badaniach. Jeżeli chociaż jedna osoba wyciągnie z tego wpisu chociaż trochę wiedzy, to już mały sukces!

budowa sromu
budowa sromu

Srom, ładniej i niestety rzadziej określany jako wulwa, określa zewnętrzną część żeńskiego układu płciowego.

Składa się od góry z wzgórka łonowego, a także dwóch warg sromowych większych (zewnętrznych) i dwóch warg sromowych mniejszych (wewnętrznych).

Pomiędzy wargami sromowymi mniejszymi widzimy od góry:

  • łechtaczkę (wyszczególniając- napletek oraz trzon łechtaczki)

  • ujście cewki moczowej

  • przedsionek/ujście pochwy

W następnym wpisie powiem trochę więcej o anatomii dna miednicy i łechtaczki.

ZADANIE DOMOWE

Kobiety! Lusterka w dłoń i spójrzmy na nasze narządy płciowe. Bez oceniania, po prostu spójrzcie. Zawsze polecam to swoim pacjentkom i serio uważam, że jest to rzecz podstawowa, jeżeli mamy pracować ze zdrowiem intymnym.

CIEKAWOSTKA

Anatomowie ze średniowiecznych czasów nazwali genitalia kobiet słowem “pudentum”, co z łaciny oznacza “przynosić wstyd, szpecić”. Polskim odpowiednikiem jest słowo srom (współcześnie podobne znaczenie ma np. słowo: sromotny).

Dlaczego?

“Oto ówczesny tok myślenia: kobiece genitalia zostały wciśnięte pomiędzy nogi, jak gdyby miały być ukryte, podczas gdy męskie genitalia znajdują się na wierzchu, tak jakby każdy miał je widzieć. Z jakiego powodu mężczyźni różnią się od kobiet pod tym względem? Jeśli jesteś średniowiecznym anatomem zakopanym pod hałdą etosu czystości seksualnej, powód jest jeden: wstyd.”

Fragment książki “Ona ma siłę” Emily Nagoski, którą serdecznie polecam każdemu.

Niesamowite jak kwestie kulturowe i religijne potrafiły przysłonić oczy uczonych ludzi. Umiejscowienie kobiecych genitaliów wynika z ich funkcji i tego, że to kobieta zachodzi w ciążę, a nie ze wstydu, który rzekomo przynoszą. Z jajnikami i macicą na zewnątrz to by się nie udało. Na szczęście średniowiecze dawno za nami.

Link do badań: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33787954/