Mięśnie dna miednicy
Co musisz wiedzieć o mięśniach dna miednicy?
Dno miednicy, mięśnie Kegla? Czym to się różni?
Arnold Kegel to amerykański ginekolog, który na przełomie 40-50 lat XX wieku opracował ćwiczenia, mające na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy i leczenie nietrzymania moczu u kobiet. Doceńmy fakt, że zajął się tak ważnym dla kobiet tematem i tym samym dał początek rehabilitacji uroginekologicznej. Jednak spróbujmy uporządkować kwestię nazewnictwa. Śmiało możemy zrezygnować z potocznej nazwy: “mięśnie Kegla”, na rzecz “mięśni dna miednicy”. “Ćwiczenia Kegla” są ok.
Zatem mięśnie dna miednicy. Gdzie one są? Jak wyglądają? Czy to to samo co zwieracze, a ich rehabilitacja polega na zaciskaniu pochwy? W rzeczywistości jest to nieco bardziej skomplikowane.
Fakty na temat mięśni dna miednicy
Na filmie możecie zobaczyć model kostnej miednicy żeńskiej. Cały czerwony element, który tu widzicie to właśnie mięśnie dna miednicy, które zamykają miednicę kostną od dołu.
Mięśnie dna miednicy:
mają kształt lejka, hamaku
to łącznie aż 16 mięśni!
składają się aż z trzech warstw mięśni. Warstwa powierzchowna oplata cewkę moczową oraz pochwę, a także odbyt. Z kolei najgłębsza ich partia to mięsień dźwigacz odbytu, który tak naprawdę nie dźwiga tylko odbytu. Stanowi ogromną większość wszystkich mięśni dna miednicy i podtrzymuje narządy miednicy na swoim miejscu.
Ale!
Dno miednicy to nie tylko mięśnie. To tkanka łączna, powięź i więzadła. Te elementy łączą całość mięśni i narządów miednicy w jedną trójwymiarową strukturę.
DNO MIEDNICY KOBIETY- WIDOK OD DOŁU
DNO MIEDNICY KOBIETY- WIDOK OD BOKU
Żródło: https://www.pelvicexercises.com.au/where-are-pelvic-floor-muscles/?v=9b7d173b068d&c=22783a5940ef
Jaką rolę pełnią mięśnie dna miednicy?
MIęśnie dna miednicy pracują odruchowo podczas zmiany ciśnienia w jamie brzusznej, np. wskutek kichnięcia, kaszlu, krzyknięcia, podskoku, śmiechu, potknięcia, przysiadu- długo by wymieniać. Tak naprawdę kiedy funkcjonujemy, ciśnienie stale się zmienia, a nasze ciało musi na bieżąco na te zmiany reagować. Dlatego podczas wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej mięśnie dna miednicy dbają o to, aby odruchowo zamknąć cewkę moczową i odbyt zachowując kontynencję moczu, a także gazów/stolca, co oznacza ich utrzymanie.
Pełnią także ważną rolę w podtrzymywaniu narządów, stanowiąc podporę dla całej zawartości naszej jamy brzusznej. A w samej żeńskiej miednicy upchane jest niemało, bo:
pęcherz wraz z cewką moczową. Wypełniony pęcherz może pomieścić 250-500 ml, czyli nawet duży kubek z herbatą.
macica wraz z pochwą. Macica ma wymiary około 7x4 cm i grubość 2,5 cm, czyli nieco spłaszczone kiwi.
odbytnica o długości około 15 cm
Zwróć uwagę...
Jakie to niesamowite, że w ciąży macica potrafi powiększyć się do rozmiarów, które pozwalają pomieścić dziecko, łożysko i masę wód płodowych.
Core
Powyższa grafika przedstawia rdzeń naszego ciała, tzw. core. Kompleks struktur, które stabilizują ciało i działają w tym razem. Jeden element jest zależny od drugiego i na odwrót. Dno miednicy ściśle współpracuje z głębokimi mięśniami naszego ciała, m.in. z mięśniami brzucha, kręgosłupa oraz przepony.
Dlatego:
Nasza postawa czy sposób oddychania mają istotny wpływ na funkcjonowanie dna miednicy.
Regularne ćwiczenia dna miednicy mogą wpłynąć na lepszą stabilność Twojego całego ciała np. w ćwiczeniach równoważnych.
Mogą też wyraźnie wpłynąć na odczuwane dolegliwości bólowe w obszarze odcinka lędźwiowego kręgosłupa, zmniejszając je.
Kiedy to zrozumiemy, oczywistym stanie się też fakt, że chcąc pracować nad brzuchem po ciąży, konieczna jest też ocena jak działa Twoje dno miednicy!
Ale zaraz, czy panowie też mają mięśnie dna miednicy?
Widzicie zatem, że ściągnięcie mięśni dna miednicy do roli zwieraczy jest dużym uproszczeniem. Rehabilitacja uroginekologiczna to nie “zaciskanie pochwy” czy “zatrzymywanie strumienia moczu”. Jeżeli występuje niewydolność mięśni dna miednicy, objawiając się np. nietrzymaniem moczu, gazów, stolca, bólem przy współżyciu, zaparciami, czy obniżeniem narządów, należy zacząć od oceny co jest przyczyną problemu i indywidualnie podejść do tematu.
Oczywiście. W innym przypadku ich wszystkie narządy wewnętrzne wypadłyby na podłogę. I tak naprawdę męskie mięśnie dna miednicy wcale tak bardzo się nie różnią od tych, które posiadają kobiety. Nazywają się podobnie i pełnią tożsamą rolę.
Czy Panowie też korzystają z tego rodzaju rehabilitacji? Jak najbardziej!
Poniżej grafika męskiego dna miednicy widzianego od dołu. Oraz przekrój boczny, który pokazuje wnętrze miednicy.
Ćwiczenie na czucie miednicy
Usiądź i włóż ręce pod pośladki. Dłońmi wyczuj kości, na których siedzisz. To guzy kulszowe. Pomiędzy nimi rozpościerają się mięśnie dna miednicy. Wyobraź je sobie.
Teraz znajdź spojenie łonowe (twardy element na samym dole brzucha). Zostań tu jedną ręką. Drugą zlokalizuj kość guziczną/ ogonową (końcówka kręgosłupa pomiędzy pośladkami). Pomiędzy tymi dwoma punktami znajduje się “hamak” mięśni dna miednicy.
Połóż płasko ręce na swojej miednicy, podotykaj jej. Wyobraź sobie narządy i mięśnie, które się w niej znajdują. Zobacz swoją miednicę jako obiekt 3D, z całą jej zawartością.
To już naprawdę dużo. Dobra robota.